11 Sabattus St, Lewiston, ME 04240 • 207.782.6831

Kora FEZtival of Trees

Kora FEZtival of Trees

Holiday Festival in Central Maine

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.
Tree Sponsors

Tree Sponsors (2)

Tuesday, 02 December 2014 12:17

Sponsor Awards for 2014

Written by

Community Sponsor Winners:

Kora Sponsor Winners:

50 /50 Winner

  • 1st Place 60% - Caitlin Rauson

  • 2nd Place 40% - Sue Zubiate

 Lottery Tree Winner ($500 of Maine Lottery Tickets)

  •  John Julien

Ice Auger (Reggie's Sales & Service)

  •  Sherri Skilling

Tuesday, 02 December 2014 08:33

Tree Sponsors for 2014

Written by
 IMAGE TREE SPONSOR

 Ancient Brothers Lodge 178

 Ancient Brothers Lodge #178

TREE WINNER: Dave Long

 Androscoggin Home Care

 Androscoggin Home Care

TREE WINNER: Lena Alley

 Auburn Firefighters

 Auburn FireFighters Local 797

TREE WINNER: Londa Doucette

 BeaconHospice INC

 Beacon Hospice INC

TREE WINNER: Stacy Tozier

 Bittersweet Landing Boatyard

 Bittersweet Landing Boatyard

TREE WINNER: Duffy Woods

 Blush Beauty Boutique

 Blush Beauty Boutique

TREE WINNER: Desiree Ouellette

Central Maine Orthopedics

Central Maine Orthopedics

TREE WINNER: Holly Blanc

 Champoux Insurance

 Champoux Insurance Agency

TREE WINNER: Charlene Gibson

 Chrissys Down Home Cleaning

 Chrissy's Down Home Cleaning

TREE WINNER: Mary Jane Roy

 CMMC

CMMC/Special Delivery

TREE WINNER: Debbie Emmons

 CommunityCU

 Community Credit Union

TREE WINNER: Ryan Stevens

 Cote Crane

 Cote Crane

TREE WINNER: Ray Holcomb

 Cut Loose Hair

 Cut Loose Hair Designs

TREE WINNER: Laurette Gagne

 Daughters of the Nile Arok

 Daughters of the Nile Arok

TREE WINNER: Kala Lynch

 Days Jewelry

 Day's Jewelry

TREE WINNER: Edward Caron

 DiscountAuto sm

 Discount Auto

TREE WINNER: Deann Debaets

 Key Women Educators

 DKG-Key Women Educators

TREE WINNER: Debbie Keene

 Eastern Star

 Eastern Star-Grand Chapter

TREE WINNER: Frank Farrington

 Electricity Maine

 Electricity Maine

TREE WINNER: Jean Daigle

 Element Day Spa

 Element Day Spa

TREE WINNER: Tammy Dupuis

 Environmental Projects INC

 Environmental Projects INC

TREE WINNER: Bonita Morin

 Evening Star Lodge 147

 Evening Star Lodge 147

TREE WINNER: Joann Gary

 Fire  Iron

 Fire & Iron Motorcycle Club

TREE WINNER: Mark Bouchard

 Fireside Inn  Suites

 Fireside Inn & Suites

TREE WINNER: Carley Anne Byras

 Fontaine Family Real Estate

 Fontaine Family The Real Estate

TREE WINNER: Diane Webber

 Hammond Tractor CO

 Hammond Tractor CO

TREE WINNER: Richard Lessard

 Hilton  Hampton Inns

 Hilton Garden Inn - River Watch
 Hampton Inn - Lewiston/Auburn

TREE WINNER: Lisa Ricker

Int Order of Rainbow for Girls

International Order of Rainbow for Girls

TREE WINNER: Debbie Clifford

 Kora Buccaneers

 Kora Buccaneers

TREE WINNER: Charlee Mason

 Kora Crazy Cops

 Kora Crazy Cops

TREE WINNER: Landon Janosco

 Kora Greeters

 Kora Greeters

TREE WINNER: Debbie Doyon

 Kora Log Rollers

 Kora Log Rollers

TREE WINNER: Bill Randall

 Kora Provost

 Kora Provost

TREE WINNER: Hank Gargan

 LS Windows

 L&S Windows

TREE WINNER: Karen Doyle

 Landry French Construction

 Landry / French Construction Co

TREE WINNER: Diana Miville

 Lisbon Road Animal Shelter

 Lisbon Road Animal Hospital

TREE WINNER: Hope Chamberlain

 Macs Grill

 Mac's Grill

TREE WINNER: Joline Marchessault

 Maine Gourmet Chocolates

 Maine Gourmet Chocolates

TREE WINNER: Nicole Lavorgna

 Mechanic Savings

 Mechanics Savings Bank

TREE WINNER: Pauline Ellis

 Moodys Collision

 Moody's Collision

TREE WINNER: Jeanne Pacheco

 MT Zircon 142 Order Eastern

 MT Zircon 142 Order of Eastern Star

TREE WINNER: Kevin Roux

 Murray Oil

 Murray Oil & Propane

TREE WINNER: Brian Fong

 Paychex

 Paychex

TREE WINNER: June Allen

 Payroll Management INC

 Payroll Management INC

TREE WINNER: May Bolduc

Pettengill Academy
 

 Pettengill Academy

TREE WINNER: Geraldine Farrington

 Portland Firefighters

 Portland FireFighters Children

TREE WINNER: M.E. Martin

 Rainbow Federal Credit Union

 Rainbow Federal Credit Union

TREE WINNER: Erin McCormic
 

 Reggies Kawasaki-Ski Doo

 Reggie's Kawasaki-Ski Doo

TREE WINNER: Ryan Cieslak

 Riverside Eye Center

 Riverside Eye Center

TREE WINNER: Christine Oliver

 RollysDiner

 Rolly's Diner

TREE WINNER: Brittany Fortier

 SouthPaw Construction

 SouthPaw Construction

TREE WINNER: Kim Pelkey

 St Doms Key Club

 St Dom's Key Club

TREE WINNER: Anne Simpson-Greer

 Stevens Hardware

 Stevens Hardware

TREE WINNER: L. Skidgel

 TD Bank

 TD Bank

TREE WINNER: Andrea Norwood

 The Appraisal Group INC

 The Appraisal Group INC.

TREE WINNER: Dan Moreau

 The Bear Necessities

 The Bear Necessities

TREE WINNER: Brad Veilleux

 Turner Publishing

 Turner Publishing

TREE WINNER: Melissa Gendron

 Two Lakes Campground

 Two Lakes Campground

TREE WINNER: Dick Brown

 Visbaras Law  Excalibur Title

 Visbaras Law & Excalibur Title

TREE WINNER: Jackie Keith

 WD Matthews Machinery CO

 WD Matthews Machinery CO

TREE WINNER: Angela Manti

 Western Maine Labor

 Western Maine Labor Council

TREE WINNER: Ryan Shaw

   

 

 

 

 

 

Upcoming Events

There are no upcoming events.

circus
lobster-bowl-logo
lobster-bowl-logo
FEXLogo3